• Viem, čo zjem

        • Projekt „Viem, čo zjem“ patrí do celosvetového programu Nestlé Healthy Kids. Projekt prináša spoločnosť Nestlé Slovensko v spolupráci s odborným garantom – Úradom verejného zdravotníctva SR a Společnost pro výživu. Zapojením školy do projektu „Viem, čo zjem“ získajú žiaci 3. – 7. ročníkov cenné vedomosti o význame zdravého stravovania. Zábavnou formou si osvoja zásady správnej a vyváženej stravy, zorientujú sa v zložení potravín a v správnom spôsobe ich konzumácie či skladovania. Cieľom projektu je tiež oboznámiť žiakov s rizikami, ktoré so sebou nesprávna výživa prináša. Pre prihlásené triedy sú pripravené dve kolá zaujímavých prednášok o správnej výžive. Realizované budú formou interaktívnych materiálov, ako sú pracovné listy a kvízy, ktoré školy dostanú k dispozícii. Všetky prednášky sú od tohto roku dostupné v tlačenej, ale aj digitalizovanej forme. Navyše, žiaci sa budú môcť počas trvania projektu navyše dobrovoľne zapojiť do dvoch kôl súťaží, pričom budú mať možnosť vyhrať zaujímavé ceny pre seba aj školu.

          https://www.viemcozjem.sk/

        • Aktívna škola

        • Naša škola  je jednou zo 470 škôl, ktoré sa zapojili do pilotného projektu Aktívna škola. Aktívna škola predstavuje komplexný prístup k pohybovým aktivitám na školách, ktoré realizuje škola pred, počas alebo po skončení vyučovania. Podstatou konceptu je pristupovať ku všetkým pohybovým a športovým aktivitám na škole ako k súboru príležitostí, ktoré reprezentujú Časti Aktívnej školy. Poznať mieru ich využívania a byť schopný reagovať na tento stav podniknutím krokov, pomôže zlepšiť kvalitu alebo kvantitu pohybu na škole.

          https://www.aktivnaskola.sk/ 

        • NP edIT

        • Národný projekt (NP) edIT je potrebné chápať ako kompenzačný krok reagujúci na pandémiu, ktorý berie do úvahy ďalšie možné prerušenie vyučovania v školách. Zároveň je to aj krok v rámci celkového prispôsobovania sa výchovno-vzdelávacieho procesu aktuálnym potrebám vo vzdelávaní, a to najmä podporou rozvoja digitálnych zručností žiakov a učiteľov, a postupného nástupu hybridného vzdelávania.

          Z pandemickej situácie, ktorá ovplyvnila i vzdelávací proces v stredných a základných školách, vyplynula potreba pripravenosti na opakujúcu sa dištančnú výučbu. Prioritne sa NP edIT zameriava na rizikové skupiny žiakov ohrozených školským neúspechom.

          https://www.minedu.sk/np-edit/

        • Národný projekt POP III

        • Naša škola je zapojená v Národnom projekte Podpora pomáhajúcich profesií 3 (NP POP 3). Vďaka finančnej podpore sa nám podarilo vytvoriť nové pracovné pozície a zároveň rozšíriť náš inkluzívny tím.

          V rámci projektu v našej škole pracuje:

          • 1 školský špeciálny pedagóg

          • 5 asistentov učiteľa pre deti a žiakov so zdravotným znevýhodnením

          • školský digitálny koordinátor. 

          Projekt má za cieľ prostredníctvom edukačnej podpory zo strany asistentov učiteľa a odborných a pedagogických zamestnancov (špeciálneho pedagóga a školského psychológa) implementovať princípy inkluzívneho vzdelávania  a zlepšiť výchovno-vzdelávacie výsledky žiakov našej školy. Veríme, že aj vďaka projektu naša škola dokáže poskytnúť kvalitné vzdelávanie všetkým žiakom s ohľadom na ich individuálne potreby.

          https://nivam.sk/np-pop3/

           

        • FinQ program

        • Vážení rodičia,

          naša škola je od tohto šk. roka zapojená do programu FinQ, ktorý podporuje rozvoj kritického a systémového myslenia žiakov v celkovom kontexte financií. Realizátorom programu FinQ je nezisková organizácia FinQ Centrum, ktorej zakladateľmi sú Nadácia Národnej banky Slovenska a Nadácia Slovenskej sporiteľne. Partnerom je Nadácia poisťovne KOOPERATIVA, odborným partnerom programu je EDUAWEN EUROPE s.r.o..

          Program FinQ prináša ucelený prístup k finančnému vzdelávaniu. Žiaci sa tak učia uvažovať v súvislostiach, pracovať s pochybnosťami a vyhýbať sa nekritickému preberaniu jednostranných názorov v ich každodennom živote a ľahšie tak prevezmú zodpovednosť za svoje rozhodnutia v budúcnosti. Vzdelávací program je v praxi včlenený do už existujúcich vyučovacích predmetov. Žiaci prechádzajú na hodinách štandardným učivom a vďaka metodológii FinQ rozvíjajú ich  finančnú kultúru.  Napríklad aj na hodine dejepisu, matematiky, informatiky, slovenského jazyka, aj v rámci cudzích jazykov.

          Skôr, ako zavedieme program do konkrétnych predmetov a tried, je potrebné, aby učitelia absolvovali dištančné a následne prezenčné vzdelávanie vo FinQ programe. Vzdelávanie absolvuje  prvá skupina pedagógov  v decembri a druhá skupina na jar 2024, postupne sa budú zapájať ďalší učitelia.

          Ambíciou FinQ programu je podporovať vzdelávanie detí tak, aby sa z nich stávali plnohodnotne pripravené osobnosti pre reálny život.  

          O  FinQ programe na škole Vás budeme priebežne informovať.

          Informačný plagát pre rodičov

          Ako vyzerá FinQ program na ZŠ 1

          Ako vyzerá FinQ program na ZŠ 2 

          Ako vyzerá FinQ program na ZŠ 3

        • eTwinning

        • Naša škola je zapojená do medzinárodného projektu eTwinning, ktorý je spolufinancovaný z európskeho programu pre vzdelanie, odbornú prípravu, mládež a šport - Erasmus +.

          Aktuálne spolupracujeme s Českou republikou. Žiaci druhého stupňa sa učia projektovému vyučovaniu pomocou rôznych internetových zdrojov, zdokonaľujú si IKT zručnosti a v neposlednom rade aj komunikačné zručnosti v iných jazykoch. foto     

          Mgr. R. Krajčovičová

           

      • DUD

      • Žiaci majú možnosť rozvíjať svoje zručnosti pri práci s informačno-komunikačnými technológiami.

      • Zdravá škola

      • Škola podporujúca zdravie - v rámci tohoto projektu škola uskutočňuje rôznorodé akcie zamerané na zdravý spôsob života.

        2018/2019: program.pdf      video     foto  
        2016/2017:
        2014/2015:
        2013/2014:
        2011/2012:
        2009/2010:
        2008/2009:
        2006/2007:
        2003/2004:

      • Vyhrňme si rukávy

      • Projekt bol uskutočňovaný v spolupráci s Mestom Trnava a s PSA Peugeot Citroen.

      • Interkultúrne vzdelávanie žiakov aj pedagógov

      • Projekt bol podporený v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika - Rakúsko 2007 - 2013. Ponúkol možnosť zapojiť do výučby žiakov prvého a druhého ročníka. Bol pokračovaním úspešného projektu Interkulturálne vzdelávanie detí a dospelých 2009 - 2012.

        Projekt ponúkol možnosť získať elementárne základy cudzieho jazyka, výučbu nemeckého jazyka kvalifikovaným pedagógom formou krúžku, spoznávanie Rakúska prostredníctvom zvykov, piesní, hier, stretnutí s novými ľuďmi, poznávanie zaujímavých miest.

                 

                    foto 1            foto 2

      • Škola, ktorej to myslí

      • Projekt Škola, ktorej to myslí a Združenie Orava  

        Cieľom tohto projektu bolo prostredníctvom vyškolených učiteľov a siete modelových škôl, vytvorených v každom kraji Slovenska, naučiť študentov nezávislému a kritickému mysleniu, sebavedomému vytváraniu a vyjadrovaniu vlastného názoru a schopnosti obhájiť si ho v diskusii. Hlavným cieľom projektu bolo naučiť žiakov namiesto pasívneho memorovania veľkého množstva učiva, ktoré aj tak rýchlo zabudnú, získavať informácie aktívne, vedieť ich správne spracovať a cielene využívať v praxi. Projekt ponúkol učiteľom inovačné metódy na dosiahnutie tohto cieľa.

        Stredoeurópska nadácia a Združenie Orava v spolupráci so spoločnosťou Slovnaft vyhlásili v roku 2007 výzvu na predkladanie žiadostí k projektu Škola, ktorej to myslí. V našom meste bola v prvom kole vybraná ako modelová škola ZŠ Vančurova. Svoje skúsenosti a zážitky prezentovali prezentovali v regionálnej tlači, a tak na základe ich pozitívnej odozvy, ale aj na základe opätovnej výzvy  pre základné školy, sme sa prihlásili do druhého kola.

        Dňa 6. júna 2008 nám výkonná riaditeľka pani Marcela Maslová oznámila, že našu školu do projektu vybrali.

        Nový školský rok 2008/2009 sme  začali nielen vytvorením  školského výchovno – vzdelávacieho programu, ale i netradičným vzdelávaním učiteľov pre netradičné metódy.

        Prvé stretnutie:  11. októbra 2008   Posledné stretnutie:  30. mája 2009

        Naučili sme sa vypracovať plagát a vďaka nemu vzájomne sa spoznávať. Plagátom sme si sprostredkovali informácie, ktoré sme o sebe nevedeli. Najdôležitejšiu časť programu nám lektorky predstavili v popoludňajších hodinách predstavením stratégie EUR.  Potom už nasledovali Bingo, Korytnačka, Insert, použitie portfólia... 

        foto       video 1        video 2  

      • Infovek

      • Žiaci mali možnosť rozvíjať svoje zručnosti v oblasti informačno-komunikačných technológií.